V dnešnej dobe čelíme krutej realite vyhynutia včiel. V niektorých krajinách je ich tak málo, že opeľovanie hospodári riešia ručne alebo kočovaním včiel. V potravinách, ktoré konzumujeme každý deň, sa nachádza obrovské množstvo pesticídov. Tie nielenže ohrozujú život včiel, ale aj nás ľudí.

Najnovším druhom pesticídov sú takzvané neonikotínoidy. Majú nepriaznivý  vplyv na neurologický vývoj. Hlavným problémov týchto látok je ten, že v porovnaní s inými látkami sú veľmi toxické pre hmyz a teda aj včely.

včela na květině
Dôležitosť práce včiel

To, že včely opeľujú rastliny a stromy vieme asi všetci. Opeľovanie vniká pri hľadaní a zbieraní nektáru,  kedy sa mi na chĺpkoch nôh zachytáva peľ, ktorý sa pri návšteve iných kvetov prilepí na ich lepkavú bliznu. Touto prácou udržiavajú ekosystém v rovnováhe. Ak by sme nemali včely, trpeli by sme hladom a možno by ľudstvo do niekoľkých rokov aj  vyhynulo.

Med a vosk, ktorý vzniká tvrdou prácou včiel sú veľmi dôležité produkty. Používame ich dennodenne. Med  sa využíva ako náhrada cukru, pri pečení alebo v medicíne. Látky, ktoré med obsahuje urýchľujú hojenie rán, redukuje jazvy a vo svojej podstate má schopnosť obnovovať  tkanivá v ľudskom tele.

roj včel
Ako pomôcť včelám

Organizácia Greenpeace za zaoberá pomoci včelám a nie len na Slovensku, ale celosvetovo. Pomôcť môžete svojím podpisom v petícií, ktorú založili. Okrem podpisu taktiež odporúčajú znížiť používanie pesticídov v záhradách, či ich úplne vylúčiť. Taktiež môžete podporovať lokálne včelárstvo a nakupovať med, ktorý je nielen kvalitnejší, ale aj chutnejší.

Včely potrebujú taktiež konzumovať vodu. Tú im môžete poskytnúť formou jazierka s kamienkami na záhrade. Dôležitým faktorom je aj šírenie informácií medzi ľuďmi o dôležitosti včiel. Ak nabudúce započujete pri uchu včelu, radšej sa niekoľko sekúnd nehýbte a nechajte nech odletí sama, akoby ste ju mali zbytočne zabiť.