Rozhodli sme sa, že so kúpime nové matrace. Najprv sme hľadali na internete, no po chvíľke sme usúdili, že by sme si ich pred zaplatením mali predsa len vyskúšať na vlastné chrbty. Našli sme asi päť predajní matracov v Žiline, tak sme to vzali rad radom a išli do každého z nich. Matrace sme si kúpili až v poslednom, kde na nás personál pôsobil normálne a hlavne tak, že ujo predavač má aspoň páru o tom, čo nám hovorí a aké matrace sú naozaj vhodné pre nás.
Nenaleťte na sladké rečičky a zľavy
V prvých dvoch predajniach sme sa stretli s úplne rovnakým scenárom, ktorý sa nám naozaj nepáčil. Síce tomu nerozumiem, pretože som vždy žila v presvedčení, že každý predajca chce v prvom rade zarobiť, no v oboch predajniach nám chceli nanútiť matrace v akcii, ktoré už na pohľad nevyzerali dobre. Zjavne išlo o kúsky, ktoré na predajni stáli už nejaký ten rok, no a bolo potrebné sa ich zbaviť čo najskôr. Verte mi, takéto ponuky znejú a vyzerajú veľmi lákavo, no aj napriek tomu na nich nereagujte. Poviete si, že matracu vlastne nemôže nič byť, veď len vyzerá trošku opotrebovane. Jemu ale niečo je a to niečo sa odrazí na vašom chrbte alebo spánku.
Ako spoznať nekvalitný matrac
Prvá vec, ktorá vám vie o kvalite matracu veľmi veľa napovedať, je stav jeho poťahu alebo vrchnej časti. Mimochodom, matrac bez odnímateľného poťahu je dnes už naozaj zvláštnou vecou, takže na také ani nepozerajte. Ak poťah vyzerá opotrebovane, teda napríklad z neho trčia nitky, môžete veľmi ľahko zistiť, že matrac už nie je najnovší. Ďalšou vecou je jeho pružnosť. Keď si sadnete na nový a kvalitný matrac, tak potom, ako vstanete, by sa mal okamžite vrátiť do pôvodnej polohy. Ak sa tak nestane, matrac ani za nič nekupujte. Nenechajte sa nahovoriť ani na penové matrace, ktoré slúžili ako výstavné kusy. Pena je materiál, ktorý sa opotrebuje a unaví veľmi rýchlo, takže na takýchto kúskoch sa vám nebude spať dobre určite.