Namaľujte strop na bielo
Ak strop zafarbíte na tmavo alebo máte tmavé drevené stropné trámy pravdepodobne sa to odzrkadlí na celej izbe. Kúpte plechovicu alebo dve bielej farby a dajte stropu nový náter. Jasná biela farba miesto absorbovania svetlo odráža a budete sa diviť aký to urobí rozdiel.
Nemusíte nevyhnutne použiť iba čisto bielu, ten istý efekt dosiahnete krémovou alebo veľmi svetlou žltou či zelenou.

kuchyně
 
Tmavé a odvážne farby vyberajte skutočne rozvážne a premyslene. Ak už naozaj musíte použiť tmavomodrú, zelenú alebo červenú farbu, natrite ňou iba jednu stenu a zvyšok izby vymaľujte svetlejšími, pastelovými farbami. Ďalším spôsobom ako zakomponovať do izby tmavšie farby je použitie šablóny – vo forme kvetov, listov, prírodných prvkov. Podobne oživia miestnosť aj tmavšie dvere alebo veraje dverí.
 
Plne využite prirodzené svetlo
V lete niekedy rozpálené slnko vnáša do miestnosti príliš veľa tepla. Aby ste tomu zabránili a príliš nestlmili svetlo v izbe použite rolety alebo clony z ľahkých a vzdušných materiálov akými sú plátno, bambus či trstina.

apartmán
 
Nahraďte ostré svetlo mäkkým a rozptýleným
Príliš jasné a drsné stropné svetlo môže vytvárať ostré tiene a tmavé kúty. Preto radšej strategicky rozmiestnite po izbe viac obvodových alebo podlahových svetiel zo svetlými farebnými odtieňmi na rozptýlenie svetla po celej miestnosti. Použite skôr klasické ako ostré halogénové žiarivky, ktoré vydávajú teplejšie a žltšie svetlo než chladné, modré svetlo žiariviek.
 
Špecifické osvetlenie
Na miesta kde vykonávate určité činnosti zvážte pridanie špecifických svetiel, ktoré vám pomôžu pri práci. Napríklad v skrinkách, nad šijacím strojom, na digestore alebo vbudované do skriniek kuchynskej linky.

dekorace
 
Pridajte zrkadlá
Do tmavšej izby môžete pridať niekoľko zrkadiel. Pri vhodnom umiestnení budú svetlo odrážať späť do miestnosti čo izbu viac rozjasní. Vyberajte zrkadlá zo svetlým orámovaním, ktoré tiež pridá na vzdušnejšom a ľahšom pocite.