Horúce letné dni pomaly nahrádza sychravé jesenné počasie. Už v škole nás učili, že je dobre prikrmovať vtáky, keď udrú prvé chladné dni či mrazy. Pri veľmi nízkych teplotách si tieto malé tvory nevedia samé zaobstarať potravu a preto je dobré im v tom pomôcť.
Či nás učili ako správne vtáky prikrmovať, si u nepamätám. Ale v pokračovaní článku, by ste sa mali dozvedieť aspoň základne informácie tejto činnosti. Vtákom predsa nechceme ublížiť, ale im pomôcť. Od toho nás predsa majú. Aj keď si v teplejších, hoci novembrových dňoch vedia potravu zaobstarať aj samy, musíme sa pripraviť, že časom udrú aj krutejšie zimné dni.
Tieto druhy jedál vtákom radšej nenúkajte
Soľ patrí do kuchyne a nie pre operence. Pre organizmus vtáka pôsobí ako jed. To platí aj pre rôzne druhy korenia. Ak by sme chceli vtákovi ponúknuť pečivo, musíme brať na vedomie, že môže obsahovať baktérie, ktoré im v konečnom dôsledku spôsobí črevné problémy.
Vtáky v tomto ročnom období konzumujú minimum vody, dokonca vôbec. Tú im radšej nedávajte, pretože majú tendenciu sa v nej okúpať a pri veľmi chladných dňoch by mohli zahynúť.
Vo všeobecnosti platí, čo je čerstvé, to je zdravé. Preto vtákom radšej ponúknite čerstvé vlašské orechy, sušené ovocie alebo kúsok loja či tuku, ktoré nie sú dochucované soľou. Nepohrdnú ani semenami slnečnice, maku i nesolenými arašidmi.
Odmena pre nás
Neskôr, keď nastane jar, sa nám vtáky dobre odmenia v podobe spevu a odstraňovania škodlivého hmyzu z ovocných stromov. Ak máte výhľad zo svojho okna na kŕmidlo, kde ste vtáky prikrmovali, určite vás poteší pohľad na hravé a štebotajúce operence.
A potom neskôr, keď bude čas úrody, si na nich dobre spomenieme pri jedení šťavnatého jabĺčka či hrušky. Pomáhať treba stále. O tom to je. Je to kolobeh života. A čo niekomu dáme, sa nám dvojnásobne vráti.