Na balkónoch väčšinou pestujeme letničky. Nepochybne ide o tie najfarebnejšie kvetiny, ktoré spestria aj ten najškaredší a najpochmúrnejší priestor. Asi aj preto sa tešia tak veľkej obľube. Ich nevýhodou je, že s príchodom chladného počasia, končí aj ich životná púť. Naša starostlivosť a s ňou spojená radosť, teda končí. Ak obľubujete skôr rastliny, ktoré vám porastú dlhé roky, niektoré druhy môžete pestovať pokojne aj na balkóne.
 
květina

Zvončeky
 
Medzi veľmi vhodné rastliny patria zvončeky. Pri ich kupovaní, si však vyberte ten správny druh. Niektoré sú totiž určené na pestovanie vo voľnej pôde. V kvetináčoch by síce prežili, neboli by však najkrajšie. Do nádob sa hodia napríklad zdrobnené druhy, ktoré sa pestujú aj v skalkách. Vhodný je i zvonček broskyňolistý. Na výber máte vysoké odrody, ktoré dorastajú až do osemdesiatich centimetrov, alebo o čosi nižšie stredné druhy. Zvončeky potrebujú dostatok svetla, primeranú zálievku a pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Na zimu stačí rastliny zostrihať. S príchodom jari vám začnú zo zeme vyrastať nové kúsky.
 
Ostrica
 
Ďalšou zaujímavou rastlinkou je ozdobná tráva ostrica. Dorastá približne do dvadsiatich až tridsiatich centimetrov. Vyhovuje jej polotieň až úplný tieň, takže je ideálnou voľbou na menej slnečné balkóny. Na rast potrebuje klasický, o čosi väčší črepník, s dobre priepustným substrátom. Táto tráva neznáša sucho, preto je potrebné ju pravidelne polievať. Počas zimy ju môžete pokojne nechať vonku. Ak by však hrozili teploty pod mínus desať stupňov, je dobré ju prikryť čačinou, alebo iným prírodným materiálom.

krásnoočko
 
Krásnoočko
 
Krásnoočko sa radí medzi letničky. Táto rastlinka sa však rozmnožuje sama so semien, z minulého roka. Keď ju teda zasadíte do črepníka, na jar vyrastie nová rastlina bez toho, aby ste s ňou museli čokoľvek robiť. Vydrží aj tie najväčšie suchá, takže ak zabudnete na zálievku, nič sa nedeje. Vyhovuje jej skôr slnečné stanovište.