Ochorenie chochp, čo je skratkou pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, je jednou zo štyroch najčastejších smrteľných chorôb, ktoré sa týkajú dnešnej doby a žiaľ, na túto štatistiku sa zameriavame celosvetovo. Spolu s ochoreniami dýchacích ciest, pľúc a problémami s ťažkým dýchaním, kašľaním či dusením, ako napríklad astmou je závažným zdravotným problémom, ktorého liečba býva veľmi náročná, podobne ako rakovina. Aj v tomto smere https://aktualne.centrum.sk/vojna-titanov-v-smere-sa-zacala-za-koncom-pasku-mozu-stat-viaceri/slovensko/politika/však musíme zohľadniť ešte jeden podstatný detail, jej liečenie je náročné i z finančného a ekonomického hľadiska, čo je pre mnohých občanov, ale i zdravotníctvo veľkým a vo svojej podstate takmer neriešiteľným problémom.
- O tejto čoraz viac rozvinutejšej diagnóze sa môžeme dočítať veľa článkov, odborných opisov či rád, napríklad cez špeciálnu sekciu.
Ako som už naznačil úvodom, ide o ochorenie spojené s invaliditou, v pokročilom štádiu so smrteľnými následkami. Stručnou a hlavnou charakteristikou je obštrukcia dýchacích ciest, čiže zúžený prísun vzduchu, kyslíka, ktoré tak spôsobuje dusenie a nepríjemné dusivé vykašlávanie hlienov. Je to spôsobené dôsledkom chronického zápalu, teda ťažko liečiteľného.
Každý rok zomrie na túto diagnózu odhadom 3 000 000 pacientov, no počet diagnostikovaných pacientov je ešte zarážajúcejší, údajne dosahuje až stovky miliónov. Čísla sa viac menej zhodujú, avšak podľa oficiálnych zistení Svetovej zdravotníckej organizácie to činí počet 600 000 000 ľudí, ktorí momentálne týmto ochorením trpia. Tento počet sa spája so všetkými krajinami, v ktorých predaj cigariet dosahuje podobne, vlastne ešte oveľa vyššie čísla. Môžeme vravieť približne až o 10 % populácie takýchto nikotínovo závislých krajín. Príčinou býva časté vdychovanie pre organizmus nežiadúcich látok. Najpostihnutejšími krajinami v tomto zmysle sú Grécko a Maďarsko, no Slovensko je na tom nebezpečne podobne.